18 styczeń 2021

Uwaga na internetowych oszustów.

Szybko, bez wyjścia z domu, o każdej porze i bez kolejek – tak obecnie realizuje się zakupy dokonywane przez internet. Oszuści również korzystają z portali aukcyjnych, ale nie po to by szukać na wyprzedaży okazji, lecz by szybko i łatwo pozyskać dostęp do naszych danych wrażliwych oraz kont bankowych.
REKLAMA

Wszystko zaczyna się od stworzenia relacja pomiędzy sprzedającym, a kupującym. W rolę tego drugiego wciela się oszust, który wypytuje się o wystawiony na aukcji przedmiot. Po uzyskaniu informacji, deklaruje chęć zakupu wystawionej rzeczy. Następnie namawia sprzedawcę, by z uwagi na bezpieczeństwo, zalogował się na swoje konto bankowe za pomocą wysłanego w wiadomości linku, który przekierowuje na stronę placówki bankowej, łudząco przypominającej tą prawdziwą. Za pomocą tej strony pozyskuje on w łatwy sposób dane wrażliwe sprzedawcy, który sam dobrowolnie je podaje przy logowaniu (nr karty płatniczej, dostępne środki na koncie oraz kod CVV ). Na stronie dodatkowo pojawia się komunikat, że dane te należy podać by potwierdzić tożsamość właściciela. Po chwili sprzedawca dostaje informację z banku o realizowanych przelewach na inne konta. Po sprawdzeniu salda okazuje się, że stał się on uboższy o kilka tysięcy złotych.

Można również uniknąć oszustwa. Wystarczy tylko uważnie wczytywać się w treści otrzymywanych wiadomość, poznać zasady bezpieczeństwa swojego banku, unikać dokonywania transakcji poza portalami aukcyjnymi, zwracaj uwagi na adresy podanych stron internetowych oraz nie korzystaj z logowań do kont za pomocą wysyłanych w wiadomościach linków.

Gdy jednak będzie już za późno i staniesz się ofiarą takiego oszustwa, pamiętaj by jak najszybciej powiadomić bank w celu zablokowania swojego konta oraz policję o zaistniałym zdarzeniu.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Koninie

kiedy
2021-10-03 16:00
miejsce
Koniński Dom Kultury, Konin, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 19:00
miejsce
Koniński Dom Kultury, Konin, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Koniński Dom Kultury, Konin, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Koniński Dom Kultury, Konin, Plac...
wstęp biletowany