Bem powiedziała, że tytuł jest uhonorowaniem zmian, które zaszły w mieście, ale też "zobowiązaniem do dalszej realizacji działań na rzecz młodych".
Dodała, że kapituła podejmująca decyzję o przyznaniu tytułu zwróciła uwagę na jakość podejmowanych w Koninie działań. Doceniona została szczególnie próba zmiany systemu szkolnictwa w postaci programu Szkoła Naszych Marzeń. Jego celem jest opieranie edukacji na relacjach, wykorzystywanie nowych technologii czy odpowiadanie na potrzeby uczniów.
Konin rozpoczął starania o tytuł w 2019 r. z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Konina. Działania nadzorowała koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie Agnieszka Gołębiowska.
Powiedziała, że program rozpoczęła diagnoza sytuacji dzieci w mieście i badanie ich opinii. Następnie odbył się Tydzień Praw Dziecka, podczas którego zorganizowana została niemoderowana dyskusja n temat potrzeb młodych ludzi w mieście. W ramach starań o tytuł prowadzone były też warsztaty z samorządami uczniowskimi, edukacja o prawach dziecka, zwiększana świadomość klimatyczna i realizowane wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Konin otrzymał tytuł na dwa lata. W tym czasie realizowane będą kolejne działania, które docelowo mają stać się podstawą do przedłużenia obowiązywania tytułu na następny okres. Jak powiedziała Gołębiewska, w planie inicjatyw są m.in. zwiększenie systematyczności edukacji o prawach dziecka i o prawach ucznia, przemocy rówieśniczej i przemocy wobec dzieci oraz zdrowiu psychicznym najmłodszych.
Program Miast Przyjaznych Dzieciom powstał w 1995 r. W Polsce realizowany jest od roku 2018. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu odpowiedniej jakości dóbr i usług dla dzieci i młodzieży oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Program wdrożony został w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, m.in. USA, Brazylii, Francji, Niemczech i w Mongolii.
Do tej pory tytuł otrzymało ponad 4 tys. miast. W Polsce trzy: Gdynia, Sopot i Toruń. Kilkanaście kolejnych jest w trakcie ubiegania się o tytuł. Konin jest czwartym Miastem Przyjaznym Dzieciom w Polsce i pierwszym w Wielkopolsce. Po raz pierwszy w kapitule przyznającej tytuł znalazł się rzecznik praw dziecka. (PAP)
bsk/ joz/