Mamy być otwarci na wszystkich ludzi
W homilii podczas mszy św. krzyżma abp Gądecki mówił, że cechą autentycznego kapłaństwa jest radość z istnienia innych ludzi, „ze wszystkimi ich nieporadnymi próbami życia i miłości, czy będą to małżeństwa, ludzie rozwiedzeni czy żyjący samotnie, czy ich życie przebiega w zgodzie z nauczaniem Kościoła, czy też nie”.
„Świętość kapłaństwa jaśnieje właśnie taką radością. Kościół musi być społecznością, w której ludzie odkryją boską radość z samego faktu ich istnienia. Taka jest nasza, kapłańska posługa” – podkreślił metropolita poznański. Dodał, że jeśli kapłani będą czerpali radość z ludzi, oni również będą się cieszyli nimi.
„Odkryjemy radość Bożą w sobie, a jej dawcami będą ludzie zupełnie niespodziewani; nawet tacy, którzy nie wierzą w Chrystusa” - powiedział.
„Mamy być otwarci na wszystkich ludzi. Otwartość ta wzywa nas do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy i tych, których stawiamy poza nawias. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach” - dodał.
Msza krzyżma była okazją do podziękowania abp. Gądeckiemu za jego posługę. W marcu papież Franciszek przyjął rezygnację z funkcji arcybiskupa metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego w związku z ukończeniem przez niego 75 lat.
Kapłani podziękowali arcybiskupowi „za lata wiernej i oddanej posługi pasterskiej, za troskę o powierzony lud Boży, za duchowe przewodnictwo, mądre słowo i nieustanne świadectwo wiary”.
Arcybiskup Gądecki w odpowiedzi przeprosił m.in. za swoje „długawe homilie”.
„Czas 23 lat jest doskonałym do tego, żeby zdać sobie sprawę, że człowiek się starzeje. Wszelkie wysiłki nie są już w stanie doprowadzić mnie do tego, żeby poprawnie śpiewać. A poza tym trudno jest już widzieć. Wszystkim kapłanom dziękuję, no i też przepraszam za te długawe homilie, które jednakże były wyrastające z myśli nie platońskiej, ale arystotelesowskiej. To znaczy nie z konceptu plusa i minusa, ale z tego arystotelesowskiego konceptu, że jest najpierw coś czarnego, potem coś białego, a w końcu także jest coś szarego” - powiedział.
Abp Gądecki został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim w 2002 r. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, ma pełnić posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego archidiecezji poznańskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez jego następcę. Ingres abp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbędzie się 1 maja. (PAP)
rpo/ agz/
