Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych - przypomnienie przepisów i apel do rodziców
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym hulajnoga elektryczna to: pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Przepisy jasno wskazują obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną, do których należą m.in.:
- Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.
- Chodniki – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.
- Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
- Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.
- Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.
- Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!
- Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.
- Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!
- Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
- Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazy kategorii AM, A1, B1, T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów o:
- Zapewnienie, że dzieci korzystające z hulajnóg elektrycznych posiadają wymagane uprawnienia.
- Przypomnienie młodzieży o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
- Nadzorowanie korzystania z hulajnóg przez dzieci, zwłaszcza w miejscach publicznych.
- Uświadamianie młodych użytkowników o konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów, zarówno dla ich bezpieczeństwa, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo naszych dzieci zależy od wspólnej odpowiedzialności. Przestrzeganie przepisów i rozwaga mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.
asp. Maria Baranowska