34-latek z zakazem prowadzenia pojazdów usłyszał wyrok w trybie przyspieszonym
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz Komisariatu Policji w Rychwale w piątek, 28 marca, zatrzymali w Grodźcu 34-letniego mieszkańca powiatu konińskiego. Mężczyzna kierował pojazdem pomimo sądowego zakazu, a dodatkowo był poszukiwany celem odbycia kary 16 miesięcy pozbawienia wolności.
Już kilka godzin po zatrzymaniu stanął przed Sądem Rejonowym w Koninie, gdzie usłyszał wyrok w trybie przyspieszonym. Sąd skazał go na 5 miesięcy pozbawienia wolności, 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz nałożył na niego świadczenie w wysokości 5000 zł na rzecz funducji pomagajacej ofiarom wypadków drogowych.
Mężczyzna był poszukiwany w związku z kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz paserstwem. Dzięki skutecznym działaniom konińskich policjantów kolejny sprawca poniesie konsekwencje swoich czynów.
Policja coraz skuteczniej dobiera się do skóry piratom drogowym. W ubiegłym roku zaczęto tymczasowo zajmować pojazdy sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym, a w tym znaleziono sposób na kierujących mimo aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów. Wystarczy 48 godzin, by sąd w trybie przyspieszonym (z art. 244 kk) rozpatrzył sprawę takiego kierowcy i skazał go na karę bezwzględnego pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
ALGORYTM POSTĘPOWANIA wygląda następująco:
1. Na drodze zostaje zatrzymany kierowca z aktywnym zakazem sądowym prowadzenia pojazdów.
2. Kierowca jest umieszczony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych (PDOZ).
3. W protokole zatrzymania wyróżnia się popełnione przestępstwo z art. 244 kk (niestosowanie się do orzeczonych środków karnych) oraz umieszcza się wpis – tryb przyspieszony – art. 244. 1 kpk.
4. Policjanci zostają przesłuchani w charakterze świadków.
5. Należy uzyskać odpis wyroku z aktywnym zakazem sądowym prowadzenia pojazdów – oryginał.
6. Podejrzanemu przedstawia się zarzut i przesłuchuje się go.
7. Przekazuje się informację o zatrzymaniu w trybie przyspieszonym prokuratorowi.
8. Do sądu kieruje się wniosek o rozpoznanie sprawy (art. 517a i kolejne kpk).
9. Sąd ma 24 godz. na przeprowadzenie postępowania i wydanie wyroku.
mł. asp. Sylwia Król/gazeta.policja.pl